czyli wszystkiego po trochu...
Wykorzystując materiały z Miechowskiego Kuferka należy powołać się na źródło: http://miechowski_kuferek.manifo.com/
dotyczy to także kopiowania i publikacji zdjęć.

Dwór w Janowiczkach

Dwór w Janowiczkach.

  Dwór w Janowiczkach wraz z parkiem usytuowany jest w środkowej części wsi, po wschodniej stronie drogi prowadzącej z Racławic do Dziemięrzyc. W jego pobliżu znajduje się pomnik Bartosza Głowackiego oraz Kopiec Kościuszki.
Dwór został wzniesiony inicjatywy Włodzimierza Lucjana Łąckiego około 1914 r. wraz z położonymi w pobliżu zabudowaniami gospodarczymi. Budowla powstała zapewne na miejscu starszej istniejącej w obrębie parku, w którym zachowała się do niedawna zabytkowa 300-letnia lipa nazwana "Lipą Kościuszki". Obecnie stanowi własność gminy Racławice.
Budynek nawiązuje bryłą iarchitekturą do prowincjonalnego dworku ziemskiego z końca XVIII i początku XIX w. Parterowy z użytkowym poddaszem, wymurowany jest z cegły, z użyciem kamienia. Nakrywa go dach czterospadowy łamany, o drewnianej więźbie, kryty dachówką. Od frontu poprzedzony jest wysokim portykiem o czterech drewnianych kolumienkach wspierających trójkątny przyczółek. 
Dwór w Janowiczkach z okresu budowy. Fotografia ze zbiorów pani Wandy Łąckiej.
Rodzina Łąckich w Janowiczkach. Pośrodku siedzą Włodzimierz Łącki z żoną Marią Filomeną z Krzeczowskich. Pierwszy od prawej stoi Jan Łącki. Fotografia ze zbiorów pani Wandy Łąckiej.
 
Kreator stron internetowych - przetestuj